Kierunek Terapeuta Zajęciowy

Nowoczesna szkoła policealna znajdująca się w ścisłym
centrum Katowic specjalizująca się w nauczaniu
kierunków medycznych. Uczymy zawodów, które są niezwykle potrzebne w sektorze medycznym. Nasza szkoła medyczna jest dla wszystkich osób, które posiadają wykształcenie średnie i mają chęć poprzez swoją prace pomagać innym.

U nas zdobędziesz wiedzę teoretyczną i praktyczną, ponad 50 % zajęć odbywa się w profesjonalnych pracowniach zawodowych. Nauka jest bezpłatna przez cały okres kształcenia!

szkoła medyczna


Kurs Terapeuta Zajęciowy

Kim jest terapeuta zajęciowy ?

Terapeuta zajęciowy poprzez różne formy i techniki terapeutyczne, angażuje osoby starsze, schorowane, niepełnosprawne w tym również dzieci do aktywności, by zapewnić im jak najciekawsze spędzanie wolnego czasu. Zajmuje się pacjentami z chorobami intelektualnym a także ruchowymi. Wykazuje się umiejętnością nawiązywania współpracy z pacjentem, komunikacją z rodziną, znajomymi, a nawet sąsiadami. Niezbędna jest umiejętność opracowywania scenariuszy i planowania terapii indywidulanych i grupowych. Osoba, która decyduję się na wykonywanie tego zawodu musi być przede wszystkim empatyczna, wyrozumiała, cierpliwa, niezwykle chętna na pomaganie tym, którzy tej pomocy potrzebują. Ważne jest by była kreatywna, miała wiele pomysłów, jak zachęcić do pracy nad sobą, ludzi wykluczonych z życia społecznego. Praca terapeuty daje ogromną satysfakcje, gdy widzi się radość drugiego człowieka, który przestaje żyć sam ze sobą, a zaczyna poprzez odpowiednią aktywację zachęcony do swojego świadomego i pełnego życia.

Informacje o Kierunku Terapeuta Zajęciowy

+01

Cykl kształcenia

2 lata, tj. 4 semestry

+02

Forma kształcenia

stacjonarnie ( soboty i niedziele + jeden dzień w tygodniu od godziny 16.00 ) zajęcia cotygodniowe

+03

Praktyka zawodowa

6 tygodni *( 210 godzin)

+04

Za darmo

Bezpłatne czesne przez cały okres nauki

Dokumenty potrzebne do zapisu:

Świadectwo ukończenia szkoły średniej ( oryginał) – NIE WYMAGAMY MATURY !
Dokument tożsamości do wglądu

Czego nauczysz na kierunku Terapeuta Zajęciowy?

  • Przeprowadzania kompleksowej oceny funkcji życiowych i umiejętności pacjenta
  • Opracowywania spersonalizowanych planów terapeutycznych
  • Różnorodnych technik terapii zajęciowej takich jak ćwiczenia ruchowe, zajęcia manualne czy aktywności artystyczne
  • Podstaw terapii zajęciowej
  • Pomagania pacjentom w procesie rehabilitacji po urazach, operacjach ortopedycznych bądź operacjach neurologicznych – wspomagając powrót do codziennych aktywności
  • Podstaw psychologii i pedagogiki
  • Języka migowego
  • Planowania i organizacji terapii zajęciowej
  • Prowadzenia terapii zajęciowej

Co otrzymasz po ukończeniu tego kierunku?

Państwowe świadectwo ukończenia szkoły policealnej
Certyfikat kwalifikacji zawodowej 

(po pozytywnym złożeniu egzaminu)

Dyplom w zawodzie wraz z suplementem w języku polskim i angielskim 

(po pozytywnym złożeniu egzaminu)

Czym zajmuje się terapeuta zajęciowy ?

Nauka w zakresie terapii zajęciowej przygotuje Cię do zawodu terapeuty zajęciowego. Staniesz się ważnym członkiem zespołu terapeutycznego. Zaczniesz pomagać osobom chorym i niepełnosprawnym — zarówno fizycznie, jak i intelektualnie. Do Twoich obowiązków będzie należało organizowanie terapii zajęciowej oraz różnego rodzaju ćwiczeń rehabilitacyjnych, a także relaksacyjnych. Podczas zajęć podopieczni angażują się w różne zadania i ćwiczenia manualne, muzyczne, teatralne i psychoruchowe. Uczą się również przyrządzać ciekawe posiłki, pieką ciasta i robią desery, do których wykorzystują szeroką gamę nowości gastronomicznych, czyli jest to tzw. kulinoterapia. Podczas terapii w znaczący sposób poprawia się samopoczucie i samoocena pacjentów, czują się zmotywowani do podejmowania różnych aktywności, zaczynają wierzyć w swoje możliwości. Terapia ma na celu pokazać pacjentom, że są ważni, potrzebni w życiu społecznym, a podczas zajęć grupowych mogą rodzić się cenne znajomości a nawet przyjaźnie między nimi.

Na terapię uczęszczają ludzie, którzy z różnych względów są wykluczeni z normalnego funkcjonowania, a ona ma za zadanie wyzbyć się tych przekonać. Osoby niepełnosprawne ruchowo, emocjonalnie czy intelektualnie mają takie same prawo do życia i czerpania z niego radości, jak ludzi zdrowi, a terapeuta musi im podczas spotkać to pokazać. W przypadku seniorów i osób schorowanych terapia ma na celu usamodzielnienie się w prostych czynnościach, zachęcenie ich do wykonywania codziennych obowiązków. Szkoła policealna Proedukacja w Katowicach zapewnia bardzo dobre warunki nauki do wykonywania tej pracy. Kładziemy największy nacisk na praktyczną naukę, by po ukończeniu szkoły móc dobrać odpowiednie techniki do pomocy swoim podopiecznym.

Na zajęciach uczymy się min. jak samodzielnie stworzyć karty pracy do treningu funkcji poznawczych i wykorzystywać je w praktyce, poznajemy trening autogenny Schultza, trening Jacobsona, techniki uważności (skanowania ciała doświadczają słuchacze na sobie, Ci najodważniejsi), wizualizacje (także w praktyce). Oprócz tego są zajęcia arteterapeutyczne (origami, obrazki ze skrawków materiałów, papierowa przeplatanka, malowanie palcami), hortikuloterapia (czyli terapia ogrodem w ogrodach Kapias ma miejsce) animaloterapia (konie, kolorowe ryby, koncert żab, śpiew ptaków), ludoterapia (zabawa w labiryncie), silwoterapia (spacer), estetoterapia (leczenie pięknem - przyrody, krajobrazu, zabytków), socjoterapii. Haft diamentowy, quilling, prasowane koraliki, kulki z bibuły, malowanie symetryczne przez odbijanie, abażury ze sznurków plecione na balonach, frotage z ułożonej wcześniej kompozycji z podkładów o różnej fakturze oraz malowanie gąbką (kwitnące wiśnie) i sznurkiem a także odbijanie na materiałach, kwietniki techniką makramy, decupage wiosenno-świąteczne na drewnie i szkle, krokusy z krepiny zabawy ruchowe przy muzyce, gra na instrumentach, to tylko nieliczne ćwiczenia jakich uczymy przyszłych terapeutów zajęciowych.

Perspektywy zatrudnienia terapeuty zajęciowego:

01

Domy opieki

02

Hospicja

03

Świetlice terapeutyczne

04

Dzienne domy pomocy

05

Szkoły i placówki edukacyjne

06

Oddziały szpitalne (min. neurologicznych, dziecięcych, psychiatrycznych)

07

Zakłady pielęgnacyjno-opiekuńcze

08

Kliniki psychiatryczne i placówki opieki psychiatrycznej

Dlaczego Proedukacja?

Wysoki poziom jakości kształcenia osób dorosłych
Praca w małych grupach
Kadra pedagogiczna składająca się z praktyków w swojej dziedzinie

Zapewniamy bezpłatnie wszystkie materiały dydaktyczne do praktycznej nauki zawodu

Posiadamy własne pracownie dydaktyczne, które na bieżąco doposażamy

Słuchacze Proedukacji osiągają wysokie wyniki podczas egzaminów zawodowych

Wszystkie zajęcia są w ścisłym centrum Katowic, co zapewnia łatwy dojazd komunikacją miejską z ościennych miast

Terminy zjazdów ustalamy z góry na cały semestr, co jest istotne dla osób pracujących

Zajęcia rozpoczynają się dwa razy w roku we wrześniu i w lutym

W krótkim czasie zdobywasz zawód i Państwowy Dyplom, możesz to zrobić już w 10 miesięcyPamiętaj, że wybór szkoły policealnej spośród wielu istniejących to ważny wybór, decyzja zaważy na Twojej przyszłości zawodowej. Przed podjęciem nauki sprawdź jak wyglądają zajęcia, jaką kadrę zatrudniają, czy plan lekcji jest ustalany na cały semestr z góry, czy pracownie dydaktyczne są dobrze wyposażone.

Wybierając dla siebie kierunek swojej ścieżki zawodowej musisz wziąć pod uwagę swoje zainteresowania i predyspozycje. Tylko praca, która będzie Twoją pasją sprawi, że będziesz czuł się w życiu spełniony.

Podnieś swoje kwalifikacje. Zapisz się do szkoły medycznej już dzisiaj!

Zespół rejestratorek medycznych

Zalety pracy jako Terapeuta Zajęciowy

Praca jako terapeuta zajęciowy to zawód pełen wyzwań i satysfakcji. Terapeuta zajęciowy ma możliwość pomagania osobom z różnymi niepełnosprawnościami poprzez terapię zajęciową, która wspiera ich rozwój, samodzielność i integrację społeczną. Dodatkowo, ten zawód daje szansę na twórczą pracę z klientami oraz czerpanie satysfakcji z ich postępów i osiągnięć.

Terapeuta zajęciowy kurs

Galeria Kierunku Terapeuta Zajęciowy

Dlaczego warto nam zaufać?

Wszystkie nasze kursy i szkolenia realizowane są w oparciu o wysokie standardy jakości.
Nasza instytucja przechodzi rygorystyczne audyty raz w roku by utrzymać wysoki standard usług.
SUS 2.0 jest standardem certyfikowanym, jego spełnienie potwierdza audyt przeprowadzony przez profesjonalną i niezależną organizację certyfikującą o międzynarodowej renomie, specjalizującą się w audytach systemów zarządzania – DEKRA Certification. 

Certyfikat potwierdzający spełnianie standardu jest wydawany przez renomowaną jednostkę akredytującą rozpoznawaną w całej Europie.

Standard Usług Szkoleniowo-Rozwojowych PIFS SUS 2.0 to unikatowe rozwiązanie na polskim rynku

Nr. naszego Certyfikatu DEKRA/SUS/000182/2

Certyfikaty kursu rejestratorki medycznej
Szkoła medyczna

ProEdukacja to szkoła dla dorosłych, która na rynku edukacyjnym funkcjonuje od 2011 r. Swoją ofertę kierujemy do osób posiadających wykształcenie średnie (nie wymagamy matury). Nie jesteśmy szkołą sieciową jak większość szkół w Katowicach, dlatego też nasza praca i organizacja kształcenia skupiona jest na jednym oddziale, któremu poświęcamy uwagę w 100 %. W naszej szkole znajduje się wiele ciekawych i różnorodnych kierunków kształcenia. U nas można uzupełnić wykształcenie, zdobyć nowy zawód, a także rozwinąć swoje hobby i zainteresowania. Posiadamy uprawnienia szkoły publicznej oraz pozytywną opinię Śląskiego Kuratora Oświaty.

10+ Kierunków
100% Wiedzy i praktyki
200+ Godzin pracy
Co nas wyróżnia?


ProEdukacja - to zespół szkół dla dorosłych, posiadających uprawnienia szkół publicznych, zarejestrowanych w ewidencji szkół prowadzonej przez Prezydenta Miasta. Prowadzimy kształcenie zawodowe i specjalistyczne. Każdy znajdzie u nas odpowiednią szkołę dla siebie.

Podnieś swoje kwalifikacje zawodowe, zdobądź poszukiwany na rynku pracy zawód, zapisz się do ProEdukacji, nauka z nami to przyjemność, zapewniamy:

wykwalifikowaną kadrę dydaktyczną
bardzo dobrą organizację pracy szkoły
zajęcia w ścisłym centrum miasta
przyjazną atmosferę

Zobacz zdjęcia z naszej szkoły medycznej

Szkoła medyczna
Szkoła medyczna
Szkoła medyczna
Szkoła medyczna
Szkoła medyczna
Szkoła medyczna
Szkoła medyczna
Szkoła medyczna

Pytania i odpowiedzi

Nasza oferta obejmuje kierunki takie jak: Higienistka Stomatologiczna, Asystentka Stomatologiczna, Opiekun Medyczny, Technik Masażysta, Terapeuta Zajęciowy, Technik Sterylizacji Medycznej oraz kursy: kurs asystent rodziny online, Kurs rejestratorka medyczna, Opiekun w żłobku lub klubie dziecięcym - kurs uzupełniający, Kurs opiekun w żłobku lub klubie dziecięcym, Kurs opiekun osób starszych i niepełnosprawnych z modułem języka niemieckiego oraz Kurs kinesiotapingu.

Aby zapisać się do naszej szkoły lub na jeden z naszych kierunków nie musisz niczego wiedzieć ani potrafić. Wystarczy, że będziesz głodny(-a) wiedzy :)

Tak, po ukończeniu nauki w szkole medycznej otrzymasz świadectwo ukończenia szkoły, po zdanym egzaminie zawodowym certyfikat, i dyplom zawodowy, po ukończeniu kursu.

Aby ukończyć szkołę konieczne jest odbycie praktyk zawodowych. Czas ich trwania różni w zależności od kierunku. Ponadto połowa zajęć organizowanych przez szkołę to zajęcia praktyczne.

Oferujemy kursy zarówno w trybie stacjonarnym, jak i online, aby dostosować się do potrzeb naszych uczestników.

Perspektywy zatrudnienia po ukończeniu kursu lub kierunku w naszej szkole medycznej są bardzo różne. Na przykład, absolwenci naszych kursów znaleźli zatrudnienie w placówkach medycznych, salonach masażu, żłobkach, klubach dziecięcych oraz innych instytucjach opieki zdrowotnej.

Czas trwania kursów zależy od ich rodzaju i zakresu, ale zazwyczaj wahają się od kilku tygodni do kilku miesięcy.

Tak, po ukończeniu kursu istnieje możliwość kontynuowania nauki na bardziej zaawansowanych szczeblach edukacji w danej dziedzinie.

© Copyright 2024 Extraseo. All Rights Reserved.

Zadzwoń teraz 535 888 536